- Overview
- Trip Outline
- Gallery
Turen går til Les Arcs, Frankrig
Skiløbet i Les Arcs er intet mindre end fremragende! De 425 kilometer pister er fordelt med 200 kilometer i området omkring Les Arcs og 225 kilometer i nabobyen La Plagne. Med 70% af pisterne beliggende i en højde af over 2.000 meter og skiløb på hele to gletschere ”Aiguille Rouge” og ”Bellecôte”, er Les Arcs det mest snesikre skiområde i Alperne. Les Arcs og ”Paradiski”-området som helhed er ideelt til skiløbere på alle niveauer. Det store skiområdes forskellighed og nemme tilgængelighed giver en perfekt blanding af pister, som let kan udforskes af både skiløbere og snowboardere.
Stå på ski til verdens ende
For skiløbere uden frygt er der selvfølge den legedariske offpiste-rute fra toppen af ”Bellecote” og ned ad bagsiden af den stejle bjergside. Turen for dig forbi ”Cul du Nant”-gletsjeren mod Champagny-le-Haut, og til sidst ender man ved verdens ende og føler sig meget langt fra civilisationen. Husk at tage en lokal bjerguide med på turen!
Tidspunkt
Fredag d. 2. januar 2026 kl. 07:30 til søndag d. 11. januar 2026 kl. 17:00
Tilmeldingsfrist
Lørdag d. 30. august 2025 kl. 12:00
Skiinstruktion, træning og sociale aktiviteter
Der tilbydes skiinstruktion i nødvendig omfang på denne tur, dog ikke til nybegyndere. Ønskes instruktion skal dette ske ved tilmelding til turen ellers kan det ikke garanteres. Omfanget afhænger af antal deltagere.
Skiferien indeholder
-
Helpension med all-inclusive – alle drikkevarer under hele opholdet
-
Prisen inkluderer turistskatter og guideservice
-
Skilink sørger for varebil til bagagetransport
-
Stort lokale til rådighed én aften kun for os
-
Store seniorrabatter
No details found.
