• Overview
  • Trip Outline

Turen går til Canazei, Italien

Tag med til Superski Dolomiti – 1200 km pister og hotel lige ved liften

Verdens største skiområde – Intet mindre. Liftkortet dækker ca 1.200 km. pister, og heraf er ca. 650 km. pister sammenhængende rundt om Sella massivet, med bla. byer som Campitello, Val Gardena, Selva, Ortisei, Alta Badia, Corvara, Arabba og San Cassiano. Marmolada-gletscheren er også en del af det sammenhængende, og dermed er skiløbet beliggende fra 1200 til 3342 m.o.h.

Alba er en lille by beliggende i forlængelse af den mere kendte; Canazei. Canazei er kendt som en af danskernes mest foretrukne skisportsbyer. Dette skyldes helt sikkert detstore varierede skiområde, samt det hyggelige bymiljø, med små lokale barer og konditorier, samt nogle virkeligt gode restauranter. Dette har Alba også, blot i noget mindre målestok, og så har Alba lift direkte til toppen af skiområdet, så man kommer hurtigt på ski.

Tidspunkt

Fredag d. 16. januar 2026 – lørdag d. 24. januar 2026

Tilmeldingsfrist 

26. september 2025

Skiinstruktion, træning og sociale aktiviteter 

En af fordelene ved at rejse med Odense Skiklub er, skiklubben har velkvalificerede skiinstruktører med. Alle tilbydes undervisning 3 formiddage eller eftermiddage i 2½ – 3 timer pr. hold.

Skiferien indeholder 

  • Bustransport ud og hjem
  • Morgenmad på ankomstdagen
  • Hotelophold i 7 dage, med halvpension
  • Service fra hotellet – 7 dages liftkort til Superski Dolomiti (kan udvides til at omfatte afrejdedagen for +280,-)
  • Skiinstruktion på hold af ca. 6 -8 personer inddelt efter erfaring.
  • Alle kendte turistskatter og afgifter samt bidrag til Rejsegarantifonden
  • Kollektiv idrætsrejseforsikring gennem Odense Skiklub/Dansk Skiforbund.

Se mere 

No details found.