• Overview
  • Trip Outline

Tag med Holte Ski til Gålå på en uge med langrend, undervisning og hyggeligt klubfællesskab. Turen er for både nybegyndere og øvede og byder på et stort netværk af varierede langrendsløjper i det norske fjeldlandskab.

Tidspunkt

23.01.2027 – 30.01.2027

Undervisning og aktiviteter

Der tilbydes langrendsundervisning med instruktør Carsten, som også var med på turen sidste vinter.

I løbet af ugen arrangeres der desuden fælles afterski tre gange, hvor deltagerne samles til hygge efter dagens skiløb.

Skiområdet

Gålå byder på langrendsløjper for både nybegyndere og øvede. I området omkring Gålå, Fefor og Fagerhøi findes omkring 230 kilometer præparerede løjper.

Løjperne hænger sammen med områderne ved Skei, Kvitfjell og Espedalen, hvilket samlet giver adgang til omkring 630 kilometer løjper. Lige uden for hytterne findes desuden en fem kilometer lang lysløjpe med spor til både klassisk og skøjt.

Indkvartering og forplejning

Gruppen bor i hytter med fire soverum og plads til otte personer. Hytterne har køkken, bad og toilet, brændeovn, tørreskab og i de fleste tilfælde wi-fi. Nogle af hytterne har desuden sauna.

Deltagerne sørger normalt selv for morgenmad og frokost. Aftensmaden laves typisk i fællesskab i hytterne, hvor deltagerne skiftes til at stå for maden.

Inkluderet i prisen

  • Ophold i hytte

Sengelinned og håndklæder skal medbringes eller kan lejes separat for 200 kr., og transport arrangeres individuelt. PDF’en angiver ikke andre elementer som inkluderet i selve hytteprisen.

Læs mere her.

No details found.