• Overview
  • Trip Outline

Tag med Silkeborg Skiklub til Ponte di Legno i de norditalienske alper på en uge med skiløb, træning og fællesskab. Turen har base på hyggelige Hotel Mignon og giver adgang til skiområdet omkring Ponte di Legno og Passo Tonale.

Tidspunkt

13.02.2027 – 20.02.2027

Tilmeldingsfrist

31.10.2026

Undervisning og aktiviteter

For børn og unge under 18 år er skitræning en fast del af turen. Der undervises tre timer ad gangen i fire dage med niveauinddelte hold fra begyndere til øvede.

For voksne tilbydes Teknik 1 og Teknik 2. Begge forløb består af to dage med tre timers undervisning og tilpasses deltagernes niveau. Voksne, der ikke ønsker undervisning, kan i stedet tilmelde sig turhold.

Skiområdet

Ponte di Legno ligger sammen med Passo Tonale i skiområdet Adamello Ski. Området byder på både blå og røde pister samt mere udfordrende skiløb for de øvede.

Ved Ponte di Legno findes gode skovpister, mens Passo Tonale blandt andet byder på snowpark og adgang til Presena-gletscheren. Fra Cima Presena kommer man op i 3.016 meters højde.

Indkvartering og forplejning

Gruppen bor på det familiedrevne Hotel Mignon i Ponte di Legno tæt på lifter og pister.

Opholdet inkluderer halvpension med morgenmad, eftermiddagssnack og aftensmad. Værelserne har eget bad og toilet samt sengelinned og håndklæder.

Inkluderet i prisen

  • Bustransport fra Danmark tur/retur
  • Hotelværelse med eget bad og toilet samt sengelinned og håndklæder
  • Halvpension med morgenmad, eftermiddagssnack og aftensmad
  • Skitræning/turhold og 7 dages liftkort til hele området
  • Guideservice

Se mere her.

No details found.