• Overview
  • Trip Outline

Turen går til Canazei, Italien

Denne klubtur går til Canazei – et sted klubben altid vender tilbage til med glæde. Her får du både charmerende byliv og et af verdens største skiområder, hvor mulighederne på ski er næsten uendelige.

Området byder på hele 1220 km pister og 450 lifte på ét liftkort, Superski Dolomiti. Af disse er omkring 600 km sammenhængende, og resten kan nemt nås med skibus. Du kan glæde dig til stor snesikkerhed – uge 11 har ifølge statistikken flest centimeter sne – og tilmed gletscherskiløb på den imponerende Marmolada-gletscher.

Indkvarteringen ligger perfekt med kun 150 meter til pisten, 300 meter til liften og lige midt i centrum. Skiløbet foregår i højder fra 1.236 til 2.950 meter, mens selve byen ligger i 1.468 meters højde. Alt i alt venter otte dage på ski med halvpension – til en super skarp pris.

Tidspunkt

Fredag d. 27. februar 2026 kl. 07:30 til søndag d. 8. marts 2026 kl. 15:30

Tilmeldingsfrist

Torsdag d. 16. oktober 2025 kl. 22:30

Skiinstruktion, træning og sociale aktiviteter 

Der tilbydes skiinstruktion i nødvendig omfang på denne tur, dog ikke til nybegyndere. Ønskes instruktion skal dette ske ved tilmelding til turen ellers kan det ikke garanteres. Kræver dog. min. 8 deltagere. 

Se mere

No details found.