- Overview
- Trip Outline
- Gallery
Tag med Din Skiklub til Bad Gastein på en skitur, hvor godt skiløb og stærkt fællesskab går hånd i hånd. Turen er særligt velegnet til familier med børn og teenagere, som allerede er fortrolige med ski og gerne vil have masser af varieret skiløb.
Tidspunkt
12.02.2027 – 21.02.2027
Undervisning og aktiviteter
Der er 15 timers skiundervisning inkluderet fordelt over fem dage. Undervisningen tilbydes på flere niveauer til både børn, unge og voksne.
Der tilbydes også snowboardundervisning. Ved færre end syv tilmeldte foregår undervisningen gennem den lokale skiskole.
Turen er ikke for begyndere. Det er et krav, at børnene kan køre ned ad en rød piste i et godt tempo.
Skiområdet
Bad Gastein er en del af Ski Amadé, som byder på omkring 860 kilometer pister.
Området har både brede carvingpister, stejle nedfarter, snowparks og mere udfordrende terræn. Sportgastein og Graukogel byder på gode muligheder for de mere erfarne skiløbere, mens Bad Gastein og Bad Hofgastein har et stort udvalg af velpræparerede pister.
Indkvartering og forplejning
Gruppen bor på kurhotellet Elisabethpark midt i Bad Gastein.
Opholdet inkluderer halvpension, og morgenmad og aftensmad spises samlet som klub. Hotellet har pool, wellnessområde, legerum, café og bar.
Inkluderet i prisen
- Bustransport tur-retur
- 7 overnatninger
- Halvpension
- Drikkevarer til morgenmadsbuffeten
- Liftkort til 8 dage
- 5 dages skiskole
Læs mere her.
No details found.
